Piaskowanie jest metodą, jaka obecna jest w branży budowlanej od wielu lat. Bazuje ona w głównej mierze na czyszczeniu bądź kształtowaniu dowolnej powierzchni materiałem ściernym. Wykonuje się to przy pomocy sprężonego powietrza.

Dzięki możliwości piaskowania różnych przedmiotów zdobycie gładkiej, ale dosyć chropowatej przestrzeni jest bardzo łatwe. W ten sposób dopuszczalne jest przygotowanie powierzchni pod malowanie bądź też inne czynności. To oczywiście dlatego tą metodę użytkuje się pomiędzy innymi w branży motoryzacyjnej. Piaskowanie rewelacyjnie sprawdza się w przypadku karoserii samochodowej i felg. Na domiar tego jest to równie dobre rozwiązanie w przypadku czyszczenia detalów stalowych oraz cegły. Wysokiej jakości piasek do piaskowania zezwala zdobyć bardzo właściwe rezultaty czyszczenia, ale nie tylko. Oprócz tego piaskowanie sprawdza się też podczas wykonywania prac renowacyjnych. W ten sposób można dokonywać prac przy starych budynkach czy innych obiektach.

Podczas wyboru piasku do piaskarki należy zwrócić uwagę na jego właściwości oraz cenę. Nikt nie chce przecież przepłacać. Ewidentnie należy przywiązywać też obszerną wagę do tego jaką klasę reprezentuje dany piach do piaskarek, bo musi on spełnia wszystkie normy by był bezpieczny. Chodzi tutaj nie zaledwie o otoczenie oraz piaskowany element, ale w głównej mierze również zdrowie ludzkie. Piaskowanie jest bo szkodliwe dla zdrowia, gdy nie jest wykonywane według zaleceń i w sytuacjach, gdy dany piasek nie spełnia wymaganych standardów.