Stanowcza większość pasjonatów obserwacji astronomicznych zaczyna swoją przygodę od należytej lornetki. Wraz z upływem czasu podstawowy sprzęt przestaje wystarczać, a wtenczas warto zastanowić się nad teleskopem. Dobór bywa trudny, a mało fachowi konsumenci często dają się skusić sprzedawcom na urządzenie, jakie się w ich przypadku nie sprawdzi.

Korzystna jakość w małej cenie?

Zakup pierwszego teleskopu z pewnością nie przynależy do najłatwiejszych zadań. Zdumiewające urządzenie nie istnieje – co poniektóre modele poprawniej sprawdzą się w czasie obserwacji prowadzonych w mieście, zaś inne – do admirowania nieba nocnego w gigantycznej odległości od tego rodzaju skupisk. W trakcie poszukiwań niejednokrotnie też kierujemy się ceną. Co prawda dysponując małym budżetem poniekąd nie dostaniemy Teleskopy dla początkujących na długie lata, lecz z pewnością odszukamy coś właściwego dla nastolatka, lub do rozwijania własnych zainteresowań.

Użytkownik

Teleskopy dla początkujących obserwatorów powinny w głównej mierze charakteryzować się obszerną stabilnością, a jednocześnie zapewniać dobrą jakość obrazu. Karkołomna konstrukcja nie będzie właściwym pomysłem, bowiem może okazać się nazbyt zagmatwana w obsłudze. Nie zapominajmy też, że jeśli sprzęt dedykowany ma być dla dziecka lub nastolatka, poprawniej zdecydować się na rozwiązanie atrakcyjne cenowo, jednakowoż stabilne, albowiem taki początkujący obserwator może coś niecelowo zepsuć, bądź przewrócić pełne urządzenie.

Wygoda użytkowania

Duży teleskop będzie z pewnością ciężki, właśnie dlatego poniekąd nie zabierzemy go na wycieczkę za miasto, a jeżeli już – dwa razy zastanowimy się, nim go wyjmiemy z samochodu i zamontujemy. Pomniejszy model będzie o wiele bardziej przystępny oraz łatwiejszy w przenoszeniu. Musi być jednakże stabilny, by nie poruszał się na słabym wietrze, co znacznie utrudnia obserwację.