Wiele Wiele osób sądzi, że jedynym sprzętem dobrym do obserwacji astronomicznych jest teleskop. Jednakże lornetka też się nadaje, i to nie tylko dla początkujących miłośników oglądania gwiazd. W jakich sytuacjach się ona sprawdzi i z jakiego powodu nie jest wskazane z niej rezygnować?

Dla amatorów

Osoby nie mające jeszcze praktyki w obserwowaniu nocnego nieba oraz próbowaniu osobnych gwiazdozbiorów potencjalnie spotkają się z trudnościami w obsłudze teleskopu z znaczącym powiększeniem i małym polem widzenia. Lornetki kategorycznie lepiej sprawdzą się podczas nauki rozróżniania skupisk gwiazd – zarówno tych odległych, jak również lepiej widocznych. Poza tym jest to osprzęt bardzo dobry do oglądania Księżyca – nawet gdy posiadamy lornetkę o mniejszym powiększeniu, bez kłopotu dostrzeżemy dziury a także wyżyny pokrywające jego powierzchnię. Za jej pomocą możemy też monitorować jaśniejsze planety, przykładowo Gwiazda Poranna, Czerwona Planeta, Saturn czy Jowisz.

I dla wtajemniczonych

Wraz ze zdobywaniem praktyki i większej znajomości mapy nieba nocnego możemy postarać się o osprzęt gwarantujący duże powiększenie. Jednak nawet dysponując teleskopem nie powinniśmy całkiem rezygnować z stosowania lornetki. Sprawdzi się ona w sytuacji, kiedy będziemy pragnęli błyskawicznie znaleźć wiele obiektów, albo zlokalizować jeden słabszy, którego umieszczenie względem jaśniejszych gwiazd dobrze znamy.

Jak widać, lornetka przyda się nie tylko w czasie początkowych obserwacji astronomicznych, lecz będzie także pomocna w czasie następnych sesji. Zatem powinno się poszukać osprzętu solidnej jakości, który posłuży nam przez sporo lat a także będzie komfortowy w wykorzystywaniu. Pamiętajmy, iż lornetki do oglądania nocnego nieba powinny mieć znaczną średnice obiektywu.