Różnorodnego typu odlewy żeliwne są tworzone dla wielu specjalizacji przemysłu, a szczególnie dla branży samochodowej. Odlewy żeliwne przygotowane z myślą o konstruktorach pojazdów mechanicznych mogą być używane w czasie budowy nowych pojazdów na każdym etapie produkcji.

Właśnie dlatego z prośbą o wykonanie takich odlewów zwracają się do odlewni przedstawiciele firm zajmujących się budową fabrycznych pojazdów. Są w stanie oni dzięki posiadaniu takich odlewów ze spokojem przystępować do budowy kolejnych pojazdów, a później wypuszczać je na rynek. Jak najbardziej wśród takich pojazdów mechanicznych wyróżnić można auta osobowe, autobusy oraz motory. Należy przyznać, że osoby dokonujące kupna aut nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w posiadanych przez siebie maszynach piastują odlewy żeliwne. Jednak dzięki nim mogą one poprawnie funkcjonować, właśnie dlatego o tym, jak są ważne przekonują się zawsze podczas ich awarii. Wtedy same dokonują zakupu odlewów żeliwnych oraz w pewnych sytuacjach montują je w samochodach, a innym razem zlecają ich montaż pracownikom warsztatów samochodowych. Jest to niesłychanie ważne, żeby części samochodowe wykonywane na przy wykorzystaniu odlewów żeliwnych zostały kompetentnie zamontowane, ponieważ w przeciwnym razie nawet pozornie naprawione auta nie będą mogły sprawnie działać.

Jednym z miejsc, w którym tworzone są odlewy żeliwne jest odlewnia żeliwa we Wrocławiu przy ulicy Kępińskiej. Mają możliwość z niej oczywiście korzystać reprezentanci różnych specjalizacji przemysłowych składający indywidualne zamówienie na konkretne towary. Takie osoby zwykle od razu zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób mają wyglądać towary, jakie zostaną im wydane. Jednak też one potrzebują wsparcia w czasie składania konkretnego zamówienia i właśnie dlatego kontaktują się z pracownikami odlewni żeliwa. Taka odlewnia specjalizuje się również wykonywaniem odlewów w sposób bardziej hurtowy. Wtedy wykonywane na jej obszarze odlewy żeliwne trafiają np. do korporacji działających na arenie ogólnoświatowej. Wskutek tego odlewnia żeliwa Wrocław musi pracować niemalże codziennie nad przyjmowanymi zamówieniami.